Blog

KAMP YAPMAK İÇİN 20 SEBEP

Beton ile toprağın, palmiye ile güllük ağaçlarının, havuz ile denizin arasındaki farklar ile çadır ile otel odasındaki farklar birbirine benzerdir. Ben bu farklardan ziyade sizlere kamp kurmak için kendi sebeplerimi anlatmak istedim.

Haydi başlayalım…

1-YEŞİL ZİHNİNİ ARINDIRIR.

Kentlerdeki gün boyu bitmeyen streslerden uzaklaşmanız zihninizi ve ruhunuzu arındırır.

2-DOĞA İLE BULUŞMANI SAĞLAR.

Kent hayatında hasret kaldığın toprak, orman, deniz gibi doğanın içinde olan ama sana uzak olan bu güzelliklerle hasret
gidermeni sağlar.

3-KULLANDIĞIN EL ALETLERİNİ DEĞİŞTİRMENİ SAĞLAR.

Telefon, bilgisayar, tablet, kumanda yerine keser, tahta, olta gibi aletlerin kullanılmasının bünyeye faydası anlatılmaz, yaşanır…

4-NEFES ALMAN KOLAYLAŞIR 

Egzoz dumanı yerine bol oksijen ile nefes alman kolaylaşır. Hele ki sabah uyanıp gerindiğinde ne demek istediğimizi daha iyi anlarsın.

5- “BU BENİM İŞEME YARAR Kİ” DERSİN.

Kentte çöpe attığın bir çok şeyin kamp alanında ne kadar işine yaradığını göreceksin.
Çöpe attığın bazı şeyler için üzüleceksin. Bu senin geri dönüşümün faydalarını tekrardan düşünmeni sağlayacak.Çadır hayatında ne kadar az şeye ihtiyacın olduğunu,
ne kadar az objeyle günü geçirdiğini görmek sana hayatın ne kadar da kolay olduğunu yeniden hatırlatacaktır.

6- HAYAT UCUZ, GÜNLER UZUN, MANZARA EŞSİZ…

Çadırın çevresindeki her bir kare sana kent yaşamında belki ücretli olsa bile gidip görmek isteyeceğin manzaraları, ücretsiz seyretme keyfini sağlayacak.

7-KULAK VE GÖZLERİNE İYİ GELECEKTİR.

Korna, inşaat, trafik, teneke sesinden yani şehir gürültüsünden uzaklaşmak kulaklarına emin ol çok iyi gelecek.
En uzun bakış mesafeni caddelerin ve sokakların uzunluklarının belirlediği ve zaman içerisinde miyop olmana sebep olan kentler yerine gözünün alabildiği seyir keyfi tabii ki bakış açını değiştirecek.

8-YENİ DOSTLUKLAR KURMANIZI SAĞLAR.

Doğada olmak, komşuluk kavramını tekrardan hatırlatır ve bazen külüne muhtaç olduğumuz (mangal yakmadan önce çevrenize bakmanda fayda var) komşuluklar ile yeni dostluklar kazandırır.

9-EKONOMİK BİR TATİL GEÇİRMENİZİ SAĞLAR.

Cep yakan ve yıl boyunca taksitleriyle boğuştuğun lüks oteller ve karmaşa yerine cebine göre ayarlayabileceğin bir tatil imkanı sağlar.

10-KEŞFETMEK GÜZEL BİR DUYGUDUR.

Yeni yerler görmek, yaşamın her an yeni keşiflerle ne kadar da keyifli olduğunu sana yeniden hatırlatacak ve mutlu edecektir.

11-YIL BOYUNCA ANLATILACAK BİR SÜRÜ HİKAYEN OLUR.

Sıradan otel tatilleri yerine,  senin bile neler olabileceğini tahmin edemediğin bir macera sonrası birikimlerini anlatmak, dostlarınla paylaşmak belki bir yıldan bile uzun sürebilir.

12-SANATA VE EDEBİYATA OLAN İLGİN ARTACAK.

Gündüz keşfettiğin güzellikler, manzaralar seni resim yapmaya, gece sessizliğindeki yıldız festivali ise şiir yazmaya olan isteğini emin ol ki arttıracak.

13-İSTEMESEN DE SPOR YAPARSIN.

Spor salonlarında yakmaya çalıştığın 1 haftalık kalori ile çadır kurulumu sırasında harcadığın kalori miktarının eşit olabileceğini düşünüyorum. Hele bir de buna ateş yakmak için odun toplamak eklenince fazlası var eksiği yok.

14-KENDİN İLE BİRAZ BAŞBAŞA KALMANI SAĞLAR.

Kuş, börtü böcek sesleriyle gün geçirilip, stres kentte kalınca, bir de gözler kapatılınca o susturduğun iç sesini duyumsayabildiğini fark edeceksin.

16-YOL ARKADAŞINI TANIRSIN.

Buna garanti verememekle birlikte seninle birlikte böyle bir maceraya atılan, keşiflerine ortak olan yol arkadaşınla dostluğun pekişir.

17-DOĞANIN DEĞERİNİ DAHA İYİ ANLARSIN.

Kentteki kirliliğin içerisinde bunu anlamamız biraz zor olsa da kampın ilerleyen günlerinde Artvin Yeşil Yol projesine karşı duran Havva Anadan daha cesur doğayı savunan bir psikolojide olacağından eminim. Umarım bu psikolojiden hiç çıkmazsın.

18-BELGESELLERE VE KURTULUŞ PROGRAMLARINA BAKIŞ AÇIN DEĞİŞECEK.

Ne kadar Serengeti Düzlüklerinin ve Alaskanın vahşi doğası kadar olmasa da, kaldığın kamp alanlarında pratik zekanda ki artış sana cesaret vermiş olacak.
Bundan sonra da bu tarz programları izlerken kendine olan güveninin artmış olduğunu hissedeceksin.

19-GÜNEŞİN, DENİZİN, D VİTAMİNİN, OKSİJENİN, YEŞİLİN TADINI DAHA FAZLA ÇIKARTMANI SAĞLAR.

Otel odalarından çıkıp, kimyasal dolu havuzlarda yüzmek yerine sincapların yürüyüşüne eşlik edeceği Günlüklü koyundan denize girmek yani doğa ile iç içe bir tatil geçirmek arasındaki en büyük farktır bence bu.

20-İLERİDE BAKTIĞINDA HEYECANLANACAĞIN FOTOĞRAFLAR ÇEKMENİ SAĞLAR.

Arkadaşlarını kıskandıracak ve uzun uzadıya anlatacaksın o fotoğrafların hikayesini. Fotoğraflar bile seni kentin stresinden uzaklaştıracak ve kendini yeni bir serüvenin hayaliyle tatili düşlerken bulacaksın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir